12 kwietnia 2025 r. minęło 13 lat od chwili śmierci Pana Kazimierza Michalskiego, ducha opiekuńczego naszej szkoły, postaci charyzmatycznej, reprezentującej wartości godne podziwu i wzór do naśladowania.
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy VIII a pod opieką pana Krzysztofa Kolasy udali się na cmentarz, by na grobie naszego bohatera złożyć okolicznościową wiązankę kwiatów i zaświecić pamiątkowy znicz. Przy okazji wizyty, nauczyciel historii i zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sieniawie, przybliżył młodym słuchaczom sylwetkę wybitnego Polaka, jakim niewątpliwie był pan Kazimierz Michalski.
Nasz bohater urodził się 27 lutego 1908 r. w Sieniawie, tutaj spędził dzieciństwo i młodość, ukończył LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, następnie rozpoczął i ukończył studia na wydziale prawa. Po zdaniu egzaminu sędziowskiego otrzymał pracę sędziego grodzkiego.
Przeżył dwie wojny światowe, więzienie i zesłanie do sowieckiego gułagu. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się w Anglii, zamieszkał w Oxfordzie, ale zawsze marzył o powrocie do kraju. 27 lutego 2008 r. świętował setne urodziny. Po raz pierwszy udało mu się przybyć do Polski w wieku 103 lat. 21 maja 2011 r. zaszczycił nas swoimi odwiedzinami. Pomimo sędziwego wieku ze szczegółami wspominał lata nauki, wymieniał nazwiska nauczycieli i kolegów z klasy. Kolejno gościł w naszej szkole 13 grudnia 2011 r., gdzie przy nastrojowych, świątecznych kolędach mieliśmy okazję poznać niezwykłe dzieje życia tego wyjątkowego człowieka. Należy dodać, że miał świetny kontakt z uczniami. Szczerze zachęcał ich nauki, potępiał niewiedzę i nieuctwo. Zobowiązał młodych ludzi do ciągłego inwestowania w siebie, kształtowania charakteru i samodoskonalenia. Jak powiedział: „Szkoła to nasze okno na świat, dlatego mądrość, którą z niej wyniesiemy, będzie przepustką w przyszłość”.
Pan Michalski zmarł 12 kwietnia 2012 r. Zapisem testamentowym część swojego majątku przekazał m.in. naszej placówce oświatowej, w której, jak twierdził, zdobywał wiedzę i kształtował swoją osobowość. Zgodnie z jego intencją każdego roku fundowane jest stypendium dla najzdolniejszych uczniów szkoły. Nasi absolwenci dostrzegają wartość edukacji i pracy nad własnym rozwojem. Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach, wyrastają na wspaniałych i wartościowych ludzi.
Na zawsze zapamiętamy Pana znamienne słowa: „Wiedza to drogocenny skarb, którego nikt człowiekowi nie zdoła odebrać, który w sprzyjających okolicznościach może wydać plon stokrotny”. Dziękujemy…