• Mobilność uczniów styczeń 2024

• Uczniowie z Turcji z wizytą w Sieniawie

Uczniowie z Turcji w naszej Szkole

10 uczniów z tureckich szkół partnerskich Ilgi Fen Lisesi i Tani Koleji,

z miasta Izmir, realizuje tygodniowy program pobytu w Szkole Podstawowej w Sieniawie im. T. Kościuszki, w ramach rewizyty projektu  Erasmus+.

W dniach 09.01-16.01.2024r., mają oni okazję zapoznać się z polską kulturą i tradycją oraz spędzić czas wspólnie z rówieśnikami z Polski.

Podczas organizacji całego pobytu, kluczową rolę odgrywa współpraca z rodzicami, gdyż nasi goście mieszkają w domach uczniów- serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom goszczącym, które przyjęły do siebie dzieci i w ten sposób umożliwiły im najlepszy sposób poznania polskiej tradycji i obyczajów.  Funkcję rodzin goszczących pełnią: Julia Ciurko, Marta Szpilka,   Igor Szykuła, Julia Wermińska, Laura Woś i Martyna Zytek. Organizację dodatkowych atrakcji dla uczniów umożliwił nam sponsor- Pan Krystian Woś, za co jestesmy bardzo wdzięczni.

Wizytę w Polsce nasi goście rozpoczęli od zwiedzenia Krakowa, pod czujnym okiem Pana Bartka Łańcuckiego. Środa była okazją do poznania szkoły oraz Sieniawy- w Bibliotece Publicznej zostaliśmy zapoznani z dziełami tureckich pisarzy, zwiedziliśmy także Kościół pw. WNMP, Kryptę Czartoryskich oraz Urząd Miasta i Gminy Sieniawa, gdzie zostaliśmy ciepło przyjęci przez Burmistrza Adama Wosia, któremu serdecznie dziekujemy za pomoc przy organizacji transportu dla wszystkich uczniów, realizujących program kulturowy.  Czwartek spędziliśmy w  Nadleśnictwie, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących polskich lasów, zaś tureccy uczniowie po raz pierwszy mieli także okazję wziąć udział w kuligu w Radawie (z pewnością było to najciekawsze dla nich doświadczenie tego dnia). Dzień zakończyliśmy przy ognisku, przygotowanym przez Nadleśnictwo Sieniawa- było pysznie!

W ostatnich dniach pobytu zorganizowaliśmy językowe zajęcia integrujące w szkole oraz zwiedzanie Sieniawy w międzynarodowych grupach, z użyciem aplikacji Actionbound. Polscy uczniowie przygotowali także prezentacje multimedialne dotyczące Polski, Sieniawy i naszej szkoły.

Program kulturowy obejmował wizytę w Klasztorze w Leżajsku, zwiedzanie Zamku w Łańcucie oraz zapoznanie z procesem produkcji drzwi w fabryce GRASP w Piganach. W niedzielę zorganizowaliśmy dla uczniów zajęcia sportowe, zaś wieczorem mieliśmy okazję podziwiać występy Grup Kolędniczych w sali widowiskowej CKSiR ‘Sokół’- to piękny przykład kultywowania polskiej tradycji.

Ostatni tydzień był dla wszystkich uczestników czasem intensywnych zajęć i bardzo pozytywnych emocji, które pozostaną z nimi na długo, motywując do kontynuacji Planu Erasmusa naszej placówki. Po raz drugi pełniliśmy funkcję instytucji przyjmującej i najbardziej cieszy nas zadowolenie tureckich gości-  Sieniawa kojarzy się im nie tylko ze świetnym zapleczem sportowym i edukacyjnym, ale przede wszystkim z pysznym jedzeniem i z polską gościnnością, której doświadczali na każdym kroku. Zaś komunikacja w języku obcym w praktyce odbywała się naturalnie- a to najlepszy sposób na naukę języka angielskiego.

Katarzyna Drapała